Kolizja w Callao, Peru.

british-admiralty-nautical-chart-1853-approaches-to-bahia-del-callaoDopływając do Callao w Peru dostaliśmy ostrzeżenie o kolizji dwóch statków na torze podejściowym.

Choć rozkaz kapitana: „stand by” (czyli polecenie zajęcia stanowisk manewrowych) jeszcze nie został wydany, to i tak większość załogi wyległa na pokład.

Widoczność była ograniczona do około 5 kabli (1 kabel = 1/10 mili morskiej = 185.25 metra). Po pewnym czasie dojrzeliśmy przez mgiełkę rufę z nadbudówką i maszt dziobowy statku Twin Star, które wystawały nad powierzchnię wody.

Twin Star 013

Twin Star 020

Twin Star 014

Nieopodal znajdował się drugi uczestnik kolizji, M/V Alice. Wyglądał na nieuszkodzony i tylko jedna z szalup zwisała smętnie, częściowo zerwana z żurawików.

Twin Star 023

Według informacji radiowych Alice straciła też jednego z marynarzy, który wypadł za burtę w czasie zderzenia i zaginął.

 

Gdy po dobie wychodziliśmy z portu, Twin Star pogrążał się coraz bardziej w wodzie, aż w końcu tylko górna część masztu rufowego wystawała z wody. Holowniki krążyły w okolicy wraku. Twin Star 032

Twin Star 033

Twin Star 034

Twin Star 035

Twin Star 036

 

 

Dopiero później dowiedziałem się, że Twin Star zderzył się ze statkiem Pintail (na zdjęciu poniżej), przełamał się na pół i zatonął.

 

 

pintail5298

 

 

 

Wtedy, w częściowo wystający nad wodę Twin Star, uderzył m/v Alice. Jak pech to pech!

Zdementowano tez pogłoski o zaginionym marynarzu z Alice. Cała, 22 osobowa Twin Star została uratowana, podobnie jak ładunek i paliwo.

 

4 thoughts on “Kolizja w Callao, Peru.”

 1. laik says:

  Czy udało się załogę/pasażerów z Twin Star w porę ewakuować? I czy ktoś jeszcze, poza marynarzem z Alice zaginął podczas tego zdarzenia? Skóra mi cierpnie…

 2. Captain Darek says:

  Uzupełniłem informację w tekście.

 3. laik says:

  To znaczy, że za wcześnie czytam !

 4. laik says:

  Jednak ucieszył mnie ten dopisek w tekście! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>